Στο πλαίσιο του 4ου εργαστηρίου δεξιοτήτων, της θεματικής ενότητας STEM-Εκπαιδευτική ρομποτική, οι μαθητές της Δ΄ τάξης, μεταμορφώθηκαν σε επιστήμονες, ταξίδεψαν σε χώρες του κόσμου και βοήθησαν στην επίλυση προβλημάτων που απασχολούν τους ντόπιους κατοίκους. Πρώτος σταθμός ήταν η Κέιπ Τάουν, στη Ν. Αφρική, όπου μελέτησαν το φαινόμενο της βροχής και πειραματίστηκαν με τον καθαρισμό βρώμικων υδάτων. Το ταξίδι συνεχίστηκε στο Πεκίνο της Κίνας, όπου διαπίστωσαν πού οφείλεται ο σχηματισμός διαφορετικών χρωματικών στρώσεων στα θαλάσσια ύδατα. Στο Ελσίνκι της Φινλανδίας γνώρισαν τα μη-νευτώνεια ρευστά, ενώ ανέλαβαν να σχεδιάσουν την ανάπλαση ενός πάρκου που καταστράφηκε από φωτιές στην Αυστραλία. Τέλος, στο χωριό Άτσι Καστέλο της Σικελίας μελέτησαν τους καταπέλτες και δοκίμασαν να κατασκευάσουν μοντέλα από διαφορετικά υλικά.

viber_image_2023-05-26_21-15-46-215-min
« από 18 »

Δ’ Τάξη: Επιστήμονες σε δράση!