rules-180x180Το σχολείο μου και εγώ! Κανονισμός

Τι κάνω κάθε μέρα στο σχολείο

• Φτάνω πάντα στην ώρα μου.
  • Ώρες υποδοχής των μαθητών 8:00 μέχρι 8:15 το πρωί.
  • Μπαίνω στο σχολείο μόνος/η μου, συναντώ τους φίλους μου και περιμένω στην αυλή να χτυπήσει το κουδούνι για την πρωινή προσευχή.
  • Φροντίζω πάντα να έρχομαι στην ώρα μου στο σχολείο και να μην καθυστερώ στην πρωινή προσέλευση. Αν αργοπορήσω, χτυπάω πάντα την πόρτα πριν μπω στην τάξη και αναφέρω στο/η δάσκαλο/α μου την αιτία της αργοπορίας μου, αν μου ζητηθεί. Αν αργοπορώ συχνά, ο/η δάσκαλος/α θα ενημερώσει τη Δ/ντρια και εκείνη θα συζητήσει το θέμα με μένα και τους γονείς μου.
  • Στην προσευχή στέκομαι με ησυχία και στη συνέχεια ακούω προσεκτικά τις ανακοινώσεις που θα κάνει η Δ/ντρια ή οι δάσκαλοί μου.
  • Χρησιμοποιώ τις σκάλες με προσοχή, χωρίς να τρέχω ή να σπρώχνω.
  • Δε φεύγω από το σχολείο για κανένα λόγο πριν το σχόλασμα (13:15 ή 15:00 ή 16:00) χωρίς να έχω τη σχετική δήλωση από τους γονείς μου. Παραδίδω τη δήλωση αυτή στο/η δάσκαλο/α της τάξης μου, εκείνος/η ενημερώνει τη Διεύθυνση του σχολείου και μου δίνεται άδεια.
  • Σε περίπτωση που χρειαστεί να φύγω επειδή είμαι άρρωστος/η με παραλαμβάνουν οι γονείς μου ή κηδεμόνες αφού ενημερωθεί η διεύθυνση και ο/η δάσκαλος/α που έχει μάθημα στην τάξη την ώρα που θα φύγω.

Στην τάξη

• Παρακολουθώ με προσοχή και συμμετέχω όλη την ώρα στο μάθημα, σηκώνω το χέρι μου για να μιλήσω και δεν ενοχλώ τους συμμαθητές μου.
  • Φέρνω πάντα τις εργασίες μου την ώρα που πρέπει και τα απαραίτητα βιβλία για το κάθε μάθημα.
  • Φροντίζω να μη μασάω τσίχλα και δεν τρώω μέσα στην τάξη.
  • Διατηρώ καθαρούς τους χώρους και τα αντικείμενα (καρέκλες, θρανία, τοίχους) του σχολείου μου. Η καθαριότητα είναι δείγμα πολιτισμού!
  • Σέβομαι τους άλλους γύρω μου, είμαι ευγενικός/ή και βοηθώ όποιον με χρειάζεται.
  • Σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να κάνω πράγματα που δε θα ήθελα ποτέ να τα κάνει κάποιος σε εμένα.

Στο διάλειμμα

• Βγαίνω πάντα έξω για να κινηθώ, να φάω, να παίξω, να γελάσω με τους φίλους μου.
  • Αν, για λόγους υγείας, χρειαστεί να μείνω μέσα στο διάλειμμα ενημερώνω τους δασκάλους που εφημερεύουν και παίρνω άδεια.
  • Χαιρετάω και μιλάω με ευγένεια σε όλο το προσωπικό του σχολείου.
  • Νοιάζομαι για την ασφάλειά μου και την ασφάλεια των συμμαθητών μου.
  • Ρίχνω τα σκουπίδια στους κάδους και διατηρώ το σχολείο καθαρό.
  • Προσπαθώ να λύνω τις διαφορές μου με ειρηνικό τρόπο. Ξέρω ότι οι φωνές, οι άσχημες λέξεις, οι χειροδικίες δεν ταιριάζουν στο χώρο του σχολείου.
  • Αν δε μπορώ να λύσω τη διαφωνία μου ζητάω βοήθεια από τους δασκάλους που εφημερεύουν.

Στο σχόλασμα

• Μαζεύω τα πράγματά μου με προσοχή προσέχοντας να μην ξεχάσω τίποτε.
  • Δε σπρώχνω και δε βιάζομαι στην πόρτα της εξόδου. Περιμένω με υπομονή να βγω δίνοντας πάντα προτεραιότητα στους μικρότερους συμμαθητές μου.