Οι εγγραφές των μαθητών που πρόκειται να εγγραφούν στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2020-2021, θα γίνονται στο σχολείο μας, καθημερινά από 15/5/20 έως και 29/5/20, και ώρα 10.00 έως 12.00, κατόπιν ραντεβού (τηλέφωνο επικοινωνίας 22810 61210).

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη είναι τα εξής:

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

1. Αίτηση Εγγραφής που μπορείτε να την κατεβάσετε πατώντας εδώ : ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 2020-2021  ώστε να την καταθέσετε συμπληρωμένη.

2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (δίνεται από το Νηπιαγωγείο).

3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Λογαριασμός Ηλεκτρικού Ρεύματος, Ύδρευσης ή έγγραφο από το TaxisNet).  Οι γονείς μπορούν να συμβουλεύονται το χάρτη με τα όρια των σχολείων που θα βρουν στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων http://dipe.kyk.sch.gr/sxoleia-pe-kykladwn/chartis-scholikon-monadon/

4. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή και προσκόμιση σε φωτοτυπία της σελίδας  ή των σελίδων στις οποίες  φαίνεται ότι έγιναν όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.

5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή ( Α.Δ.Υ.Μ): (Το κατεβάζετε πατώντας εδώ: ,ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ προκειμένου να συμπληρωθεί από γιατρό).  Έχει τριετή ισχύΓια τη συμπλήρωσή του, θα έχετε στη διάθεσή σας, το χρονικό διάστημα έως και το τέλος του Σεπτεμβρίου του 2020,

Το Α.Δ.Υ.Μ, αποτελεί απαραίτητο πιστοποιητικό για τη συμμετοχή των μαθητών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

6. Ηλεκτρονική καταχώριση στοιχείων επικοινωνίας  *Υποχρεωτικό πεδίο Πατήστε εδώ: Ηλεκτρονική καταχώρηση στοιχείων

7.Αίτηση Εγγραφής Ολοημέρου(προαιρετικά) Κατεβάστε και συμπληρώστε πατώντας εδώΑΙΤΗΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟ 2020-2021.   Η αίτηση πρέπει να κατατεθεί συνοδευόμενη από όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:
α) Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.
β) Οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως,
• πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι,
γ) πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδεςΠ.Ε. με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.

8. Πιστοποιητικό Γέννησης, (αναζητείται από τη σχολική μονάδα).

Για αλλοδαπούς μαθητές επίσημα μεταφρασμένη Ληξιαρχική Πράξη Γεννήσεως.

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η!

Σε περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

* Σε περίπτωση που επιθυμείτε μετεγγραφή, κατεβάστε και συμπληρώστε την αίτηση μετεγγραφής πατώντας εδώ:

ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ Στην αίτηση θα πρέπει να υπάρχει πλήρη αιτιολόγηση από τους γονείς και να συνοδεύεται από τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

** Επισημαίνεται ότι καλό θα ήταν, στο πλαίσιο της μέριμνας για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, να έχετε τα ανάλογα έγγραφα φωτοτυπημένα.

Εγγραφές στην Α΄τάξη για το σχολικό έτος 2020-2021