Εγγραφές στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2021-2022

Οι εγγραφές των μαθητών που πρόκειται να εγγραφούν στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2021-2022, θα γίνονται στο σχολείο μας, καθημερινά από 1/3/21 έως και 20/3/21 από 8:30 έως 9:30 κατόπιν ραντεβού (τηλέφωνο επικοινωνίας 22810 61210 και 22810 79419).

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη είναι τα εξής:

1. Αίτηση Εγγραφής που υπάρχει στο σχολείο και συμπληρώνεται την ημέρα της εγγραφής ή εναλλακτικά μπορείτε να την κατεβάσετε πατώντας εδώ :  αίτηση-δήλωση-2021 ώστε να την καταθέσετε συμπληρωμένη
  1. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (δίνεται από το Νηπιαγωγείο).

1. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Λογαριασμός Ηλεκτρικού Ρεύματος, Ύδρευσης ή έγγραφο από το TaxisNet). Οι γονείς μπορούν να συμβουλεύονται το χάρτη με τα όρια των σχολείων που θα βρουν στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων

1. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), και φωτοτυπία των σελίδων όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή ( Α.Δ.Υ.Μ):

(Το κατεβάζετε πατώντας εδώ: Ατομικό-δελτίο-υγείας προκειμένου να συμπληρωθεί από γιατρό).

Το Α.Δ.Υ.Μ. έχει τριετή ισχύ. Για τη συμπλήρωσή του, θα έχετε στη διάθεσή σας, το χρονικό διάστημα έως και το τέλος του Σεπτεμβρίου του 2021.

Το Α.Δ.Υ.Μ, αποτελεί απαραίτητο πιστοποιητικό για τη συμμετοχή των μαθητών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

1. Επίσημα μεταφρασμένη Ληξιαρχική Πράξη Γεννήσεως (μόνο για τους αλλοδαπούς μαθητές).

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η!

Σε περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Επισημαίνεται ότι, στο πλαίσιο της μέριμνας για την αποφυγή διασποράς του κορονοϊού SARS-CoV-2 (COVID-19), καλό θα είναι κατά την εγγραφή να έχετε συγκεντρωμένα όλα τα σχετικά έγγραφα και δικαιολογητικά.

Ατομικό-δελτίο-υγείας

αίτηση-δήλωση-2021