Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων ασχοληθήκαμε με την Β’ τάξη με την Θεματική Ενότητα «Ζω καλύτερα» με τίτλο «Ενωμένοι είμαστε πιο δυνατοί» .
Βασικοί στόχοι των εργαστηρίων ήταν οι μαθητές/τριες :

1. να γνωρίσουν καλύτερα ο ένας τον άλλο με βιωματικό τρόπο μέσα από παιχνίδια γνωριμίας καθισμένοι όλοι σε κύκλο
  2. να αντιληφθούν ότι είναι άτομα ξεχωριστά , αναγνωρίζοντας τις δυνάμεις, τις ικανότητες και τα ατομικά χαρακτηριστικά τους. Ταυτόχρονα να ενισχύσουν την αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθησή τους, εκτιμώντας τις δεξιότητες και τα επιτεύγματά τους.
  3. να αποδεχτούν την εμφάνισή τους και τη διαφορετικότητά τους και να εκφράσουν πώς βιώνουν την διαφορετικότητά τους.
  4. να εκφράσουν τα συναισθήματά τους για την δική τους οικογένεια και να την συγκρίνουν με των υπολοίπων
  5. να εξετάσουν την τάξη σαν μια κοινότητα με τον ρόλο της
  6. να ψάξουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της συνεργασίας μέσα στην τάξη, να βρουν τρόπους για την καλύτερη συνεργασία και να δουν τον εαυτό τους ως πολύτιμο μέλος της τάξης.
  7. να κατασκευάσουν αφίσα με τις ζωγραφιές που έχουν κάνει στα εργαστήρια.
  8. να γίνει αυτό-αξιολόγηση και ετερο-αξιολόγηση

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ: