3Την Παρασκευή, 4 Μαρτίου 2022, ο πρωθυπουργός επισκέφτηκε το σχολείο μας. Μια αντιπροσωπεία παιδιών τον υποδέχθηκε προσφέροντάς του μια ανθοδέσμη και τον καλωσόρισε στο σχολείο. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκε στους χώρους του σχολείο, χαιρέτησε τους μαθητές και συνομίλησε μαζί τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης, του μίλησαν για το project που ετοίμασαν στα πλαίσια της ημέρας της γυναίκας και θα το παρουσιάσουν στη διαδικτυακή εκδήλωση της Επιτροπής Ισότητας του Δήμου Ερμούπολης -Σύρου θα πραγματοποιηθεί στις 12/03 μέσω της πλατφόρμας Zoom. Τα παιδιά με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κας Σαμουρκασίδου Μαρίας, είχαν δουλέψει σπουδαίες προσωπικότητες Γυναικών που άλλαξαν τον κόσμο (Μαρία Κιουρί, Μαρία Μιντεσόρι, Φρίντα Κάλο) και με τις γνώσεις τους εντυπωσίασαν τον πρωθυπουργό.

εικόνα_Viber_2022-03-04_11-24-30-999

εικόνα_Viber_2022-03-04_11-26-14-199

Στη συνέχεια οι μαθητές της Ε΄ τάξης με τη δασκάλα τους κα Μαργέτη Ευαγγελία, του μίλησαν με ενθουσιασμό για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, καταλήγοντας ότι μέσα από τις δράσεις που υλοποιήθηκαν στα πλαίσια των Εργαστηρίων, τα παιδιά απόκτησαν πολύτιμες δεξιότητες.

(Dimitris Papamitsos / Greek Prime Minister's Office)

κατάλογος

Στη συνέχεια τα παιδιά του πρόσφεραν ένα καλάθι με παραδοσιακά προϊόντα του τόπου και παραδοσιακά τυριά, που με μεράκι είχε ετοιμάσει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου, ως ένδειξη καλωσορίσματος στο νησί και στο σχολείο μας, ενώ οι εκπαιδευτικοί του σχολείου του δώρισαν μια εικόνα του Αγ. Νικολάου, του προστάτη του νησιού μας.

εικόνα_Viber_2022-03-04_12-13-03-901

εικόνα_Viber_2022-03-04_12-13-04-099

Τα παιδιά έδειξαν τον ενθουσιασμό τους και την χαρά τους για την επίσκεψη του πρωθυπουργού. Επικράτησαν στιγμές αυθορμητισμού  με αγκαλιές μαζί του, αλλά και προσωπικά δώρα που του προσέφεραν. Τα παιδιά κάθε τάξης, του είχαν ετοιμάσει ζωγραφιές γύρω από το νησί και την παράδοσή του.

images

Η επίσκεψη κράτησε περίπου μισή ώρα και νομίζω ότι τα παιδιά έκλεψαν τις εντυπώσεις.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε video της επίσκεψης

Επίσκεψη του πρωθυπουργού στο σχολείο μας