Το σχολείο μας  συμμετέχει στην πανελλήνια περιβαλλοντική δράση  «Εβδομάδα Εθελοντισμού Lets do it Greece 201υπό την αιγίδα του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης, ο οποίος, μέσω του  Αντιδημάρχου Περιβάλλοντος, Καθαριότητας και Πολιτικής Προστασίας κ. Μάριου Βουτσίνου, μας προσέφερε την εγκάρδια αρωγή του για την πραγματοποίηση των δράσεων που έχουμε προγραμματίσει.

«Εβδομάδα Εθελοντισμού» : Πρόκειται για μια εβδομάδα δράσεων μέσα στη σχολική μονάδα και με την συμμετοχή όλης της σχολικής κοινότητας, με σκοπό να υιοθετηθεί ο σχολικός χώρος ως πεδίο δράσης καθαρισμού, βελτίωσης του περιβάλλοντος, εξωραϊσμού και αισθητικής αναβάθμισης  κάθε γωνιάς τόσο του σχολείου όσο και του ευρύτερου περιβάλλοντος χώρου.

Οι δράσεις που έχει προγραμματίσει το σχολείο μας  από τη Δευτέρα 27/3/2017 έως την Παρασκευή 31/3/2017 είναι οι εξής:

Δράσεις για το διδακτήριο της Βάρης :

• Διαμόρφωση παρτεριών στην αυλή του διδακτηρίου της Βάρης, φυτεύοντας λουλούδια, αρωματικά φυτά, λαχανικά την Τρίτη 28/3/2017
  • Εθελοντικός καθαρισμός της παραλίας της Βάρης την Τετάρτη 29/3/2017
  • Δημιουργία αυτοσχέδιων κάδων ανακύκλωσης. Φτιάχνουμε την μπασκέτα της ανακύκλωσης και βάζουμε… τρίποντο στην προστασία του περιβάλλοντος.

Δράσεις για το διδακτήριο του Μάννα :

• Διαμόρφωση  του  κήπου στον προαύλιο χώρο  φυτεύοντας και φροντίζοντας λουλούδια, αρωματικά φυτά, λαχανικά και μικρά δεντράκια που φύονται στο νησί μας την Παρασκευή 31/3/2017.
  • Οργάνωση ομάδων μαθητών και εκπαιδευτικών που θα αναλάβουν, με τη βοήθεια του καθηγητή των Εικαστικών, να ζωγραφίσουν στους κοινόχρηστους χώρους του διδακτηρίου του Μάννα έργα γνωστών Ελλήνων και ξένων ζωγράφων καθώς και έργα σχετικά με το περιβάλλον.

lets-do-ti-greece-syros-programma2017

Εβδομάδα εθελοντισμού – Let’s do it Greece – Let’s do it Syros!