«Oδηγίες σχετικά με την εποχική γρίπη»

Κατά την τρέχουσα περίοδο λόγω της  δραστηριότητας της γρίπης θα πρέπει για προληπτικούς λόγους να λαμβάνονται μέτρα προφύλαξης.

Συγκεκριμένα :

Οι γονείς και τα άτομα που ασχολούνται με τη φύλαξη παιδιών στο σπίτι πρέπει να ελέγχουν καθημερινά τα παιδιά για την εμφάνιση συμπτωμάτων γρίπης, όπως:

• Πυρετό μεγαλύτερο ή ίσο με 38ο C,
  • Βήχα,
  • Πονόλαιμο,
  • Μυαλγίες,
  • Συνάχι,
  • Πονοκέφαλο,
  • Ρίγος,
  • Αίσθημα κόπωσης,
  • Διάρροια και εμέτους

πριν τα στείλουν στο σχολείο και εάν εμφανίζουν συμπτώματα να μην τα στέλνουν.

Τονίζεται ότι τα παιδιά που παρουσιάζουν γριπώδη συνδρομή, όπως περιγράφεται παραπάνω, πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών.

Οι μαθητές στο σχολείο θα πρέπει:

• Να πλένουν πολύ καλά τα χέρια τους με υγρό σαπούνι και νερό.
  • Να έχουν μαζί τους αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.
  • Μπουκάλι με αλκοολούχο διάλυμα (με αντλία έγχυσης και βάση) θα βρίσκεται σε λίγες ημέρες σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας προσφορά από το  Σύλλογο Γονέων του σχολείου.

Παρακαλείστε για την πιστή τήρηση των παραπάνω προληπτικών μέτρων.

Γενικές οδηγίες-Προληπτικά μέτρα