Σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση 2/46354/20-07-2012, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 2204/Τεύχος Β΄/26-07-2012 και την 2/37645/0020/08-07-2002, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 902/Τεύχος Β΄/17-07-2002, οι γονείς των μαθητών με χαμηλό ετήσιο εισόδημα, έως 3.000? (ως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα νοείται το συνολικό ετήσιο φορολογούμενο πραγματικό ή τεκμαρτό ) μπορούν να αιτηθούν οικονομική ενίσχυση. Για όσους ενδιαφέρονται,  η διαδικασία είσπραξης της οικονομικής ενίσχυσης θα γίνει  σύμφωνα με όσα προβλέπονται στις Υ Α. με τις εξής διευκρινίσεις:

Οι γονείς θα πρέπει να  καταθέσουν στη διευθύντρια του Σχολείου συγκεκριμένη αίτηση(δίνεται από το σχολείο) μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, τα οποία θα αποσταλούν στην Δ.Π.Ε. Κυκλάδων, έως τις 10 Οκτωβρίου 2016.

Για την καταβολή της εισοδηματικής ενίσχυσης υποβάλλονται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

α) Αίτηση του δικαιούχου ( όχι οποιαδήποτε, αλλά μόνο αυτή που έχει αποσταλεί στα σχολεία)

γ) Αντίγραφο του εκκαθαριστικού σημειώματος φόρου εισοδήματος του οικονομικού έτους για το οποίο αιτείται η εισοδηματική  ενίσχυση (εισοδήματα προηγούμενου έτους) ή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του ίδιου έτους (Έντυπο Ε1) αν κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης δεν έχει παραληφθεί το εκκαθαριστικό σημείωμα.

δ) Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του δικαιούχου.

ε) Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 του δικαιούχου περί της μη είσπραξης της οικονομικής ενίσχυσης άλλη φορά για το 2016 (δίνεται στο σχολείο).

στ) Αντίγραφο της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου τράπεζας του δικαιούχου που να φαίνεται το ΙΒΑΝ του δικαιούχου.

ζ) Οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο που να αποδεικνύει την Ελληνική υπηκοότητα  του δικαιούχου (μόνο για τους αλλοδαπούς γονείς)

Σημειώνουμε ότι δικαιούχοι είναι Έλληνες υπήκοοι και υπήκοοι κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Εισοδηματική ενίσχυση οικογενειών με χαμηλά εισοδήματα