Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 30 Απριλίου ξεκινά το πρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης για τους μαθητές της Γ΄ τάξης.

Οι μαθητές του Γ1 τμήματος θα παρακολουθούν το πρόγραμμα κάθε Τετάρτη την 1η και 2η διδακτική ώρα (08:15-09:40)

ενώ  οι μαθητές του Γ2 τμήματος κάθε Τρίτη  την 3η και 4η διδακτική ώρα (10:00-11:30).

Μετά από επικοινωνία με το συντονιστή του προγράμματος κολύμβησης, μάς έγινε γνωστό ότι η μετακίνηση των μαθητών θα γίνεται με λεωφορεία που θα παραλαμβάνουν τους μαθητές μας από τα δύο διδακτήρια.

Οι μαθητές τη μέρα του προγράμματος θα έχουν μαζί τους δύο τσάντες. Μία με τα απαραίτητα αντικείμενα για την κολύμβηση (σας αποστέλλουμε κατάσταση), και τη σχολική τους τσάντα με τα βιβλία τους για τις υπόλοιπες διδακτικές ώρες.

Καλό θα ήταν οι μαθητές του Γ1 τμήματος να φορούν ήδη το μαγιό τους.

Απαραίτητος εξοπλισμός συνοπτικά: μαγιό, εσώρουχα, σαγιονάρες, μπουρνούζι ή πετσέτα, σκουφάκι κολύμβησης.

Ιδιαίτερα προσεκτικοί πρέπει να είστε στη διατροφή των παιδιών.  Καλό θα είναι να διαβάσετε προσεκτικά τις οδηγίες που μας έχουν δοθεί από το συντονιστή της κολύμβησης.

Για κάθε επιπλέον πληροφορία είμαστε στη διάθεσή σας.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΟΦΑ ΚΥΚΛΑΔΩΝ – ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Πρόγραμμα Εκμάθησης Κολύμβησης

Τι πρέπει να έχει μέσα η τσάντα του μικρού κολυμβητή;

• Μαγιό (κολύμβησης για πισίνα όχι σορτσάκια), (Σε περίπτωση οικονομικής δυσκολίας , γίνεται δεκτό και το σορτσάκι).
  • Γυαλιά κολύμβησης , (προαιρετικά).
  • Σκουφάκι κολύμβησης, (υποχρεωτικό).
  • Μπρατσάκια φουσκωτά ή ζώνη κολύμβησης σε περίπτωση που κάποιο παιδί φοβάται στο νερό ή δεν γνωρίζει καθόλου μπάνιο.
  • Σαγιονάρες πλαστικές.
  • Μπουρνούζι ή μεγάλη πετσέτα μπάνιου.
  • Σαμπουάν – αφρόλουτρο για ξέβγαλμα από το χλώριο.
  • Αντηλιακό (το βάζουν στα παιδιά το πρωί οι γονείς από το σπίτι και όχι στο κολυμβητήριο διότι χαλάει το PH του νερού) (επίσης και για μετά την πισίνα).
  • Ωτοασπίδες (για περίπτωση ευαισθησίας στα αυτιά).
  • Σκουφάκι για μετά το μπάνιο.
  • Εσώρουχα για μετά το μπάνιο.
  • Το φαγητό πριν την κολύμβηση πρέπει να είναι τουλάχιστον 3 ώρες πιο μπροστά. Σε καμιά περίπτωση δεν κολυμπάμε εντελώς νηστικοί. Αν δεν έχουμε 3 ώρες στη διάθεσή μας, τότε τρώμε ένα ελαφρύ πρωινό τουλάχιστον μια ώρα πριν.
  • Μπουκάλι με νερό και ένα ελαφρύ σνακ για μετά το μπάνιο.
  • Σεσουάρ για μαλλιά (ιδιαίτερα για τα κορίτσια με μακριά μαλλιά).

Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με κάποιον/κάποιους μαθητές – μαθήτριες (λήψη φαρμάκων, τραυματισμοί , θέματα υγείας), θα παρακαλούσαμε τους γονείς να το εμπιστευτούν στους καθηγητές ΠΕ11 για να προσεχθεί ιδιαίτερα και με κάθε εχεμύθεια το συγκεκριμένο παιδί.

Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗ

1.  Μην έρχεσαι στο κολυμβητήριο αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας που μπορεί να μεταδώσεις στους άλλους κολυμβητές. Δεν πρέπει να έχεις δερματικά προβλήματα, πληγές ή λοιμώξεις στον ρινοφάρυγγα, γιατί εύκολα μπορούν, μέσω του νερού, να μεταδοθούν σε άλλους κολυμβητές.
  2.  Κάνε ντους και πήγαινε στην τουαλέτα πριν κολυμπήσεις.
  3. Φόρεσε σκουφάκι κολύμβησης για να μην πέφτουν τρίχες στο νερό.
  4.  Άφησε όλα τα προσωπικά σου αντικείμενα στα αποδυτήρια. Μην τα κουβαλάς στους χώρους της πισίνας.
  5.  Σεβάσου την καθαριότητα στα αποδυτήρια, στα ντους, στις τουαλέτες. Σωστή υγιεινή αυτών των χώρων είναι για το καλό το δικό σου και των άλλων.
  6.  Πέρασε από την δεξαμενή απολύμανσης των ποδιών πριν μπεις στο νερό.
  7.  Θυμήσου ότι το κολυμβητήριο είναι περιορισμένος χώρος.  Πολύ ζωηρά  παιχνίδια μπορεί να είναι ενοχλητικά για τους άλλους που κολυμπούν.
  8.   Μην μπαίνεις στους χώρους γύρω από την πισίνα αν δεν κολυμπάς. Οι χώροι αυτοί δεν είναι για τους φίλους, τους γονείς, τους θεατές των αγώνων, είναι γιʼ αυτούς που έχουν προετοιμαστεί και είναι κατάλληλα ντυμένοι για κολύμπι.
  9.  Σεβάσου τις οδηγίες των υπευθύνων.  Το μόνο που απαιτούν από σένα και τους άλλους είναι υπακοή στις οδηγίες σωστής συμπεριφοράς μέσα στο κολυμβητήριο.
  10. Ενημέρωσε τους εκπαιδευτές σου για οτιδήποτε θεωρείς ότι απειλεί την ασφάλεια, την άθληση ή την διασκέδασή σου στο κολυμβητήριο.

Έναρξη Προγράμματος Κολύμβησης – Οδηγίες