Την Τετάρτη 15-3-2017 και την Παρασκευή 17-3-2017 πραγματοποιήθηκαν στο διδακτήριο του Μάννα και στο διδακτήριο της Βάρης αντίστοιχα εκπαιδευτικές παρουσιάσεις με θέμα: «Λέμε αντίο στην πλαστική σακούλα».

Οι παρουσιάσεις είχαν προγραμματιστεί από τη Διεύθυνση  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης , διαμέσου της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με Το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS.

Στόχος των παρουσιάσεων  ήταν τόσο η ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών, αναφορικά με το ζήτημα της πλαστικής σακούλας, όσο και η εξοικείωσή τους με βιωματικές εκπαιδευτικές μεθόδους, αλλά και εκπαιδευτικό υλικό που μπορούν να αξιοποιήσουν.

Η Ελλάδα είναι μια χώρα με ιδιαίτερα εκτεταμένη ακτογραμμή, η οποία συγκεντρώνει πλήθος ανθρωπογενών δραστηριοτήτων, που έχει οδηγήσει σε σημαντική υποβάθμιση των θαλάσσιων και παράκτιων οικοσυστημάτων.Ένα από τα  προβλήματα που είναι ιδιαίτερα έντονο, τόσο στην Ελλάδα όσο και παγκοσμίως, είναι αυτό των θαλάσσιων απορριμμάτων. Το πλαστικό είναι ένα από τα κύρια συστατικά των απορριμμάτων, ενώ η πλαστική σακούλα είναι ανάμεσα στα 3 επικρατέστερα απορρίμματα!

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να μάθουν όλες αυτές τις πληροφορίες και παράλληλα τους δόθηκε το έναυσμα για περαιτέρω ευαισθητοποίηση σχετικά με την αξία των θαλάσσιων οικοσυστημάτων και των τρόπων προστασίας τους.

Μάλιστα προσκλήθηκαν να σκεφτούν πώς θα ήθελαν να συμβάλουν στον περιορισμό της πλαστικής σακούλας με το δικό τους καλλιτεχνικό και δημιουργικό τρόπο κατασκευάζοντας τη δική τους επαναχρησιμοποιούμενη τσάντα. Για παράδειγμα από ένα μπλουζάκι ή από ό,τι άλλο μπορούν να φανταστούν….  Με τα έργα τους αυτά οι μαθητές μπορούν να λάβουν μέρος σε Διαγωνισμό Μαθητικής Καλλιτεχνικής Δημιουργίας που θα λάβει χώρα τον Μάιο. Περισσότερες πληροφορίες θα δοθούν από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων.

images ΣΑΚΟΥΛΕΣ

Λέμε αντίο στην πλαστική σακούλα