Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Όπως όλοι γνωρίζετε από τη Δευτέρα 1-6-2020 ξεκινά η λειτουργία όλων των Δημοτικών Σχολείων της χώρας μέχρι και την Παρασκευή    26-6-2020.
Αρχικά θα θέλαμε να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του σχολείου όπου έχει αναρτηθεί όλη η σχετική νομοθεσία στην οποία στηριχθήκαμε ώστε να προσαρμόσουμε το πρόγραμμα του σχολείου και να καταλήξουμε στις παρακάτω οδηγίες προς εσάς.

1. Τα ολοήμερα τμήματα δεν θα λειτουργούν. Αυτό σημαίνει ότι η έναρξη των μαθημάτων είναι στις 8:15 και η λήξη τους στις 13:15. Παρακαλείστε για την έγκαιρη προσέλευση και παραλαβή των μαθητών. Καλό θα είναι οι μαθητές να μην έρχονται πριν τις 8:00 και περιμένουν έξω από το σχολείο χωρίς έλεγχο.
2. Δεν θα πραγματοποιείται πρωινή συγκέντρωση των μαθητών στον προαύλιο χώρο, αλλά θα περνούν αμέσως στις αίθουσες όπου θα τους περιμένουν οι εκπαιδευτικοί.
3. Μέγιστος αριθμός μαθητών ανά σχολική αίθουσα ορίζεται στους 15. (Οι Α, Β, και Γ τάξεις χωρίζονται σε υποτμήματα, που θα λειτουργούν εκ περιτροπής)
4. Οι αίθουσες έχουν ρυθμιστεί ώστε να υπάρχει απόσταση 1,5μ. μεταξύ των θρανίων. Σε κάθε θρανίο θα κάθεται ένας μαθητής. Στις περιπτώσεις που η σχολική αίθουσα δεν επαρκούσε για την τήρηση αυτής της απόστασης η τάξη χωρίστηκε σε υποτμήματα (Δ2, Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2, που θα λειτουργούν εκ περιτροπής). Αναλυτικά θα δείτε στη συνέχεια την κατάσταση με τα ονόματα των υποτμημάτων και τις ημέρες που πρέπει να προσέρχονται τα παιδιά. Παρακαλείστε για την τήρηση των ημερών προσέλευσης των παιδιών σας.
5. Οι βρύσες και τα ψυγεία δεν θα χρησιμοποιούνται από τους μαθητές. Για το λόγο αυτό τα παιδιά πρέπει να έχουν περισσότερο νερό μαζί τους και το φαγητό τους να μη χρειάζεται συντήρηση.
6. Η αποχώρηση στο διδακτήριο του Μάννα θα γίνεται με τον ίδιο τρόπο. Θα αποχωρούν πρώτα, ένας ένας οι μαθητές που φεύγουν με τους γονείς και μετά οι μαθητές που θα αποχωρούν με το λεωφορείο.
7. Η αποχώρηση στο διδακτήριο της Βάρης θα γίνεται από δύο εξόδους. Οι γονείς θα πρέπει να παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στο μεγάλο πάρκινγκ και να περιμένουν κρατώντας τις αποστάσεις. Αφού παραλάβουν τα παιδιά τους, θα περιμένουν να φύγει πρώτα το λεωφορείο και θα ακολουθούν, τηρώντας την κυκλική πορεία.
8. Η είσοδος στο σχολείο επιτρέπεται μόνο σε εκπαιδευτικούς και μαθητές.
9. Σε περίπτωση που υπάρχει στην οικογένεια άτομο που ανήκει σε ευπαθείς ομάδες ή ο ίδιος ο μαθητής ανήκει σε ευπαθείς ομάδες και δεν επιθυμεί να συμμετάσχει στην εκπαιδευτική διαδικασία επικοινωνήστε τηλεφωνικά με τη διεύθυνση του σχολείου για τη δικαιολόγηση των απουσιών, μετά από κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης. Για να κατεβάσετε την Υπεύθυνη Δήλωση πατήστε εδώ: ΥΠΕΥΘΥΝΗ-ΔΗΛΩΣΗ-ΑΠΟΥΣΙΑΣ-ΜΑΘΗΤΗ
10. Το κάθε παιδί πρέπει να έχει πάντα μαζί του τον μαθητικό του εξοπλισμό, μολύβια, γόμες… , που θα χρησιμοποιείται μόνο από το ίδιο.
11. Ο τρόπος απασχόλησης στα διαλείμματα αλλάζει μορφή. Περιορίζεται η αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών. Οι μαθητές οφείλουν να τηρούν την απόσταση του 1,5μ. Στο διδακτήριο της Βάρης θα υιοθετηθεί ευέλικτο ωράριο διαλειμμάτων για τη διασφάλιση της τήρησης των αποστάσεων.
12. Στη μετακίνηση με τα λεωφορεία πρέπει να τηρούνται οι κανόνες που αφορούν τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Τα λεωφορεία που χρησιμοποιούν οι μαθητές δεν είναι σχολικά λεωφορεία.
13. Αν και στο σχολεία υπάρχουν αντισηπτικά και χειροπετσέτες, καλό θα είναι οι μαθητές να έχουν μαζί τους το ατομικό αντισηπτικό, χαρτομάντηλα.
14. Η χρήση της μάσκας στο σχολείο είναι προαιρετική για μαθητές και εκπαιδευτικούς.
Ευελπιστούμε, στην τήρηση των παραπάνω κανόνων και στη συνεργασία σας που θεωρούμε δεδομένη.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Ακολουθούν τα υποτμήματα και οι ημέρες λειτουργίας τους.

ΓΙΑ ΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ
1η εβδομάδα
Οι μαθητές του 1ου τμήματος θα προσέλθουν στο σχολείο τη Δευτέρα, την Τετάρτη και την Παρασκευή.

1 ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

9 ΡΟΥΣΣΟΥΝΕΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
10 ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
11 ΣΥΡΙΓΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Τη 2η εβδομάδα οι μαθητές του 1ου τμήματος θα προσέλθουν στο σχολείο την Τρίτη και την Πέμπτη.

Τη 2η εβδομάδα οι μαθητές του 2ου τμήματος θα προσέλθουν στο σχολείο τη Δευτέρα, την Τετάρτη και την Παρασκευή.

ΓΙΑ ΤΗΝ Β’ ΤΑΞΗ

9 ΣΥΡΙΑΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΝΝΙΚΑ
10 ΤΣΙΤΣΙΟΥΜΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΓΙΑ ΤΟ Δ1 ΤΜΗΜΑ
Το Δ1 τμήμα θα παρακολουθεί τα μαθήματα καθημερινά καθώς η αίθουσά τους πληροί τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

ΓΙΑ ΤΟ Δ2 ΤΜΗΜΑ

1 ΒΑΜΒΑΚΟΥΣΗΣ ΗΛΙΑΣ
2 ΒΟΛΑΝΑΚΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ -ΖΩΗ
3 ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
4 ΜΑΚΡΥΩΝΙΤΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
5 ΜΑΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6 ΞΑΓΟΡΑΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

1 ΝΟΜΙΚΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ
2 ΠΡΙΝΤΕΖΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
3 ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4 ΡΟΥΣΣΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ
5 ΡΟΥΣΣΟΥ ΑΝΔΡΙΑΝΑ
6 ΤΑΣΤΣΙΔΗ ΙΩΣΗΦΙΝΑ- ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ

ΓΙΑ ΤΟ Ε1 ΤΜΗΜΑ
Το Ε1 τμήμα θα παρακολουθεί τα μαθήματα καθημερινά καθώς η αίθουσά τους πληροί τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

ΓΙΑ ΤΟ Ε2 ΤΜΗΜΑ

6 ΡΟΥΣΣΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
7 ΡΟΥΣΣΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ
8 ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ