Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το υπ? αριθμ. 11472/2-9-16 έγγραφο της Περιφέρειας Ν. Αιγαίου, από τη φετινή σχολική χρονιά αλλάζει ο τρόπος μεταφοράς των μαθητών. Συγκεκριμένα ο προκρινόμενος τρόπος μεταφοράς των μαθητών είναι με την υπάρχουσα τακτική συγκοινωνία με χρήση ειδικών μαθητικών δελτίων και όχι όπως πέρυσι με μισθωμένα λεωφορεία και ταξί. Ειδικότερα :

1. Οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων, οι οποίοι πληρούν τις προϋποθέσεις δωρεάν μεταφοράς, θα μεταφέρονται κατά την άφιξη και αποχώρησή τους από τις σχολικές μονάδες με Ειδικά Μαθητικά Δελτία.
  2. Οι μαθητές των Νηπιαγωγείων που επίσης πληρούν τις χιλιομετρικές προϋποθέσεις καθώς και οι μαθητές των Ειδικών Σχολείων θα εξακολουθήσουν να μεταφέρονται με ταξί.
  3. Οι γονείς και κηδεμόνες μαθητών Δημοτικών Σχολείων των οποίων η κατοικία απέχει από την πλησιέστερη στάση της τακτικής συγκοινωνίας πάνω από 1200 μέτρα, θα πρέπει να προσκομίσουν αίτηση στις σχολικές μονάδες, συνοδευόμενη από βεβαίωση χιλιομετρικής απόστασης από το Δήμο και υπεύθυνη δήλωσή τους για την χιλιομετρική απόσταση. Σε αυτές τις περιπτώσεις θα χορηγηθεί επίδομα γονικής μέριμνας για την μεταφορά των μαθητών από την οικία τους στην πλησιέστερη στάση, προκειμένου να γίνει μετεπιβίβαση στις λεωφορειακές γραμμές.

Προς πληρέστερη ενημέρωσή σας, σας αναφέρουμε ότι τα θέματα μεταφοράς μαθητών ρυθμίζονται από την υπ?αρίθμ. 24001/2013 Υ.Α. (ΦΕΚ 1449/τ.Β/14-06-2013).

Προγραμματισμός μεταφοράς μαθητών