Σήμερα Τετάρτη 15-2-1017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκπαιδευτική παρουσίαση με θέμα «ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗ ΓΥΑΡΟ», στα πλαίσια του προγράμματος ?ΚΥΚΛΑΔΕΣ LIFE: ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΦΩΚΙΑ ΣΤΙΣ ΒΟΡΕΙΕΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ?.

Στόχος των δράσεων είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν στην προστασία της θαλάσσιας  βιοποικιλότητας, με επίκεντρο τη μεσογειακή φώκια, στην ανάδειξη του φυσικού περιβάλλοντος και στη διατήρηση της ιστορικής μνήμης της νήσου Γυάρου.

Το περιεχόμενο της παρουσίασης κάλυψε τα ακόλουθα θέματα:

• γενικές οδηγίες για το τι μπορούν να κάνουν για να συμβάλλουν στην προστασία του θαλάσσιου οικοσυστήματος στην περιοχή τους
  • πληροφορίες για τη Μεσογειακή φώκια (βιολογία, ιστορία, σημερινή κατάσταση του είδους στη Γυάρο, απειλές)
  • εξειδικευμένες οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουν όταν συναντήσουν μία φώκια και πώς μπορούν να βοηθήσουν σε περιπτώσεις ορφανών, τραυματισμένων είτε άρρωστων ζώων.

Θα ακολουθήσει αντίστοιχη δραστηριότητα στο διδακτήριο του Μάννα την Τρίτη 21-2-2017 καθώς και Εικαστικά εργαστήρια  για την Δ΄ Δημοτικού.

Εκπαιδευτική παρουσίαση «Ανακαλύπτοντας τη Γυάρο»