pb_28221_1_1Σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ.: Φ.6/304/75662/Γ1 (ΦΕΚ:1296Α/2014) Κ.Υ.Α των Υπουργείων Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων (νυν ΥΠ.Π.Ε.Θ.) και Υγείας έχει καθιερωθεί το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) ως δικαιολογητικό εγγραφής των παιδιών στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου, καθώς και ως ιατρικό πιστοποιητικό παρακολούθησης της υγείας των μαθητών/τριών κατά τη διάρκεια φοίτησής τους στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.(Έχουν καταργηθεί τα πιστοποιητικά οδοντολογικής, καρδιολογικής και οφθαλμολογικής εξέτασης.)

Το Α.Δ.Υ.Μ. ισχύει για τρία (3) σχολικά έτη για το Δημοτικό Σχολείο και κατατίθεται στη σχολική μονάδα (α)  ως δικαιολογητικό εγγραφής του/της μαθητή/τριας στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού και (β) κατά την έναρξη φοίτησης στην Δ΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου.
Καταρτίζεται και συμπληρώνεται από ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κτλ.) ή των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με τον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία). Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι.

Το Α.Δ.Υ.Μ. αποτελεί απαραίτητο πιστοποιητικό για τη συμμετοχή των μαθητών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής και πρέπει να κατατεθεί στο σχολείο από τους μαθητές/τριες της Α΄ και της  Δ΄Τάξης το αργότερο έως το τέλος Σεπτεμβρίου.
2013-05-15_2354

Ατομικό Δελτίο Υγείας(Α.Δ.Υ.Μ.)