Η Μουσική ενώνει…

…είναι ο τίτλος του πολιτιστικού προγράμματος που εμπνεύστηκε από διάφορα κεφάλαια των βιβλίων της μουσικής

…είναι ένα όμορφο ταξίδι γεμάτο μουσική , μέσα από το οποίο γνωρίσαμε τους πολιτισμούς , τις μουσικές και τα μουσικά όργανα άλλων χωρών.

…είναι ο τίτλος της ταινίας που δημιουργήσαμε  με την τεχνοτροπία του κινούμενου σχεδίου – animation.

Η ταινία  χτίστηκε σιγά- σιγά με πολύ φαντασία , μεράκι και υπομονή!!!

Για την δημιουργία της ταινίας ασχολήθηκαν 90 μαθητές (!!!) από τις τάξεις Γ1, Γ2, Δ, Ε, ΣΤ:

• συγκέντρωσαν πληροφορίες για τον πολιτισμό και τη μουσική διάφορων χωρών,
  • σχεδίασαν τους πρωταγωνιστές  και τα σκηνικά,
  • κατασκεύασαν το μεταφορικό μέσο που μας ταξίδεψε,
  • ζωγράφισαν τα μουσικά όργανα , τον χάρτη και τα  αξιοθέατα κάθε χώρας,
  • ηχογράφησαν τους διαλόγους,
  • ηχογράφησαν το τραγούδι του τέλους
  •  μάθανε τραγούδια από άλλες χώρες τα οποία συνόδεψαν με τα μεταλλόφωνα και τα παρουσίασαν στη σχολική γιορτή λήξης

Για να αποδοθεί η κίνηση της ταινίας «καρέ- καρέ» χρειάστηκαν  να τραβηχτούν 1800 φωτογραφίες(!!!) οι οποίες στη συνέχεια επεξεργάστηκαν με ένα πρόγραμμα που κάνει μοντάζ.

Το animation είναι μια τέχνη με την οποία  οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν στο μάθημα της μουσικής.

Απολαύστε το!!!!!!!!

Η Μουσική ενώνει