The animal kingdom logo

Οι μαθητές του τμήματος Στ1 εργάστηκαν στο πρόγραμμα The animal kingdom στο μάθημα των αγγλικών σε συνεργασία με μαθητές από την Κροατία, την Ιταλία και την Τουρκία. Έκαναν έρευνα στο διαδίκτυο σχετικά με τα ζώα υπό εξαφάνιση τόσο στη χώρα μας όσο και σε άλλες χώρες, εξέφρασαν το ταλέντο τους στη ζωγραφική για να αναπαραστήσουν τους μαθητές συνεργάτες και ζώα που κινδυνεύουν και τέλος διεύρυναν τις γνώσεις τους σε ψηφιακά εργαλεία και μέσα. Συζήτησαν για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, για τα πνευματικά δικαιώματα που άθελά μας συχνά μπαίνουν σε αμφισβήτηση με την ψηφιακή μας συμπεριφορά και συμμετείχαν σε δημοκρατικές διαδικασίες (ψηφιακές ψηφοφορίες). Με άλλα λόγια, έγινε μια προσπάθεια να συνδυάσουν τις γνώσεις τους στα μαθήματα των αγγλικών, της πληροφορικής και της μελέτης περιβάλλοντος με δεξιότητες του 21ου αιώνα προκειμένου να ευαισθητοποιηθούν στο ρόλο τους ως πολίτες μιας παγκόσμιας κοινωνίας πληροφοριών.

Μπορείτε να θαυμάσετε τη δουλειά τους στο σύνδεσμο του Twinspace , να διαβάσετε τις πληροφορίες που συγκέντρωσαν σε μορφή ηλεκτρονικού βιβλίου και να περιηγηθείτε στο βιβλίο «Αν τα ζώα μπορούσαν να μιλήσουν»( If animals could speak).

The animal kingdom- eTwinning Τμήμα Στ1
Ετικέτες: