Και ήρθε η στιγμή που οι μικροί μαθητές μας στο διδακτήριο του Μάννα αναλαμβάνουν κι εκείνοι δράση. Κάτω από την καθοδήγηση του καθηγητή των Εικαστικών του σχολείου μας κ. Παναγιώτη Καλούδη ζωγραφίζουν στους τοίχους του σχολείου έργα γνωστών Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών. Ξεκινήσαμε με ένα έργο του Μοντριάν. Ο Πητ (Πίιτ) Μοντριάν (Piet Mondrian) ήταν ένας Ολλανδός ζωγράφος που αγαπούσε να ζωγραφίζει με κάθετες γραμμές και γεωμετρικά σχήματα. Τα έργα του είναι πολύ χαρακτηριστικά και τα αναγνωρίζει κανείς εύκολα. Τώρα οι μαθητές μας θα έχουν την ευκαιρία να βλέπουν ένα γνωστό έργο του ζωγράφου σε καθημερινή βάση και μάλιστα θα το έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι κάτω από το εμπνευσμένο βλέμμα του κ. Καλούδη. Θα ακολουθήσουν έργα και άλλων καλλιτεχνών όπως του Μόραλη και του  Καντίνσκι.

20170404_151621 (1)       20170405_102247 2

Τα παιδιά ζωγραφίζουν στους τοίχους…